42 640 77 10   tel. kom: 789 656 601 biuro@santamed.pl

Kiedy należy zacząć chodzić z dzieckiem do stomatologa?

Najlepiej, jak najwcześniej przyprowadzać dziecko do dentysty. Początkowo będą to wizyty adaptacyjne, by malucha przyzwyczaić do gabinetu stomatologicznego. Przy okazji lekarz sprawdzi stan jego uzębienia, pokaże, jak należy dbać o jamę ustną, w jaki sposób szczotkować zęby. A wszystko to po to, aby jak najwcześniej dziecko pozbyło się lęku przed zabiegami stomatologicznymi i nabrało nawyku do systematycznego odwiedzania dentysty.

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci?

Oprócz właściwej higieny jamy ustnej polecamy profilaktyczną fluoryzację zębów u dzieci. U małych pacjentów stosujemy pędzelkowanie czyli wcieranie fluoru w powierzchnię szkliwa. Dobre efekty przynosi też pokrywanie zębów lakierem zawierającym fluorki. Zabiegi te należy powtarzać co kilka miesięcy. Lekarz określi, jak często dziecko powinno zgłosić się na wizytę, co zależy od indywidualnych predyspozycji i podatności małego pacjenta na próchnicę. Należy również podkreślić, że stosowanie past do zębów zawierających fluor jest kluczowe w profilaktyce próchnicy.

Czy stosują Państwo sedację wziewną?

Jak najbardziej, w naszym gabinecie oferujemy pacjentom sedację wziewną. Jest to skuteczna i bezpieczna procedura, która umożliwia przezwyciężenie lęku przed zabiegami stomatologicznymi. W szczególności zalecana jest dla osób cierpiących na dentofobię oraz dla dzieci, które często doświadczają niepokoju przed wizytą u dentysty. Zastosowanie sedacji wziewnej pozwala na zminimalizowanie uczucia lęku, a także eliminuje stres związany z leczeniem. Dzięki temu pacjenci mogą skorzystać z niezbędnych zabiegów bez zbędnych obaw i przyczyniają się do utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Jak postępować po wyrwaniu zęba?

Po ekstrakcji przez pół godziny należy przechować w zębodole tampon zabezpieczający. Przez kolejne półtorej godziny nie należy spożywać posiłków ani napojów. W najbliższych dniach zaleca się rezygnację z ciepłych potraw. Aby zachować naturalny opatrunek, jakim jest skrzep w zębodole, przez kilka dni nie należy intensywnie płukać jamy ustnej. W dniu zabiegu alkohol i palenie papierosów są przeciwwskazane.

Czym jest bezbolesne znieczulenie?

W trosce o Państwa komfort w naszej klinice przed zabiegiem mamy możliwość podania bezbolesnego znieczulenia przy użyciu specjalistycznego urządzenia Dentapen. Pozwala ono lekarzowi na podanie znieczulenia w sposób kontrolowany, niwelując nieprzyjemne uczucie rozpierania i bólu.

Jak można zapobiec paradontozie?

Paradontoza jest chorobą tkanek przyzębia i powoduje, że ząb powoli traci mocne utrzymanie w kości i może wypaść. Rozwija się często w efekcie niewłaściwej higieny jamy ustnej. Leczenie tej choroby polega na powtarzanym mniej więcej co pół roku zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów. Usuwamy wówczas kamień nazębny, wykonujemy skaling, piaskowanie i fluoryzację lub bardziej zaawansowane zabiegi jak pokrycie recesji czy regeneracja utraconej kości.